24 0

Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Belirlenir?

Günlük kalori ihtiyacı birçok kriter göz önünde bulundurularak, uzman doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından belirlenir.

Günlük kalori ihtiyacı veya bir insanın günlük olarak alması gereken kalori miktarı çok önemlidir. Kişilerin kilo vermesi, alması, kilosunu koruması ve en önemlisi de sağlıklı olması buna bağlıdır. Konu çok önemlidir ve bundan dolayı da kişilerin kafasına göre takılmaması gereken bir konudur. Yani kimse bazı değerleri görülmeden ve incelenmeden günlük kalori miktarını bilemez. Bu yüzden bu konu kişilerin profesyonel destek almadan, kendi kafalarına göre yapmamaları gereken bir konudur. Günlük alınması gereken kalori miktarı hesaplanırken birçok detay dikkate alınır ve buna göre belirlenir.

Günlük Kalori Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kalori yediğimiz yemeklerden aldığımız ve rakamsal bir ifadedir. Kilo verirken de alırken de oldukça önemlidir. Çünkü sağlıklı bir beden yalnızca günlük kalori miktarı kadar yiyip içmelidir. Ancak o zaman hedeflediği vücut ölçülerine ulaşabilir. Kalori hesabında birkaç kriter göz önünde bulundurulur. Bu kriterler;

  • Kişinin boyu, kilosu, yaşı göz önünde bulundurulur.
  • Kişinin sosyal hayatı ve gün içindeki hareketliliği de yine önemli bir etkendir.
  • Kişinin kilo vermesini veya almasını engelleyecek bir rahatsızlığının olup, olmaması
  • Kişinin spor yapıp yapmadığı
  • Kişinin genel ruh durumu

Kalori hesabı uzman kişiler tarafından, bazı tetkikler yapıldıktan sonra hesaplanır. Bu yüzden her önünüze gelen ve ihtiyacınız olan kaloriyi hesapladığını söyleyen yerlere itimat etmemeniz gerekir.

Kalori Hesabını Kim Yapmalı?

Kalori hesaplama işlemi mutlaka bu alanda uzman kişilere bırakılması gereken bir işlemdir. Ülkemizde diyetisyenlik veya beslenme uzmanlığı belgesi olan kişiler bu alanda destek olur. Bu kişiler sizlere belirli tetkikler yapılır ve sonuca göre gerekli ürünleri sizlere verir. Bu hesaplama işlemi son derece önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Kişiler buna göre beslendikleri ve bu hesaba dikkat ettikleri için genel anlamda doğru şekilde tespit edilmesi gerekir.

Günlük kalori hesabı için bu alanda uzman olarak görev yapan beslenme uzmanları, diyetisyenler görev alır. Bu kişilere gittiğinizde gerekli ölçümleri yapar ve sizlere bu sonuca hem uygun bir diyet listesi hem de günlük tüketmeniz gereken kaloriyi belirtir. Böylece kalori ile ilgili farklı bir konuyu takmanıza gerek kalmaz.

Benzer İçerikler

Sağlıklı Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı kilo almak için yapılması gereken bu alanda
Devamını Oku

Yogaya Başlamanız İçin 8 Neden

Yoga yapmak sizlere bedensel, ruhsal ve zihinsel farkındalık
Devamını Oku

Medikal Masaj Terapisi ile Yenilenin

Medikal masaj yorgun veya hasta organların yeniden hayata
Devamını Oku

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir