29 0

Neden Gelin Hamamı Yapılır?

Gelin hamamı oldukça eski dayanan bir kültürdür ve aynı zaman hem çok eğlenceli hem de unutulmaz anların yaşandığı bir organizasyondur.

Gelin hamamı bizim kültürümüzde yaygın olarak yapılan önemli bir eğlencedir. Osmanlı döneminden bu yana kültürümüzde yer alan ve zaman zaman unutulsa da sonrasında tekrar popüler hale gelen bu gelenek, düğün öncesi bir tür ritüeldir. Hamam kültürü zaten ülkemizde çok önemli bir yere sahip olduğu için hamamla ilgili gelenek ve görenekler de kaybolmamaktadır. Gelin hamamlarında son derece eğlenceli ve keyifli zamanlar geçirilip, insanların düğün öncesin stres atması sağlandığı için de vazgeçilmeden yapılmaya devam edilmektedir.

Gelin Hamamında Ne Yapılır?

Gelin hamamlarına, aslında bekarlığa veda partisi gibi bakılabilir. Zaten hemen hemen mantık aynıdır. Düğün öncesinde hem gelin hem arkadaşlar hem de aile bireyler biraz rahatlasın ve keyifli bir gün geçirsin diye yapılır. Gelin hamamı nedir merak edenler için aslında klasik olarak hamama gidilir ve burada yakınılır. Ancak gelin hamamlarında farklı olarak müzikler, ikramlıklar, konuklara hediyeler verilir. Yani aslında gelin ve ailesi, sevdiklerini burada en iyi şekilde ağırlamaya çalışırlar. Ayrıca gelin bir çeşit ritüel uygulanarak, dualarla yıkanır.

Gelin hamami tamamen iyi niyetle ve güzel bir inançla yapılır. Evlenen genç kızın mutlu olması, her daim evinin bereketli olması ve hayırlı bir geleceği olsun diye bu tarz bir organizasyon düzenlenir. Yöresel olarak ve tarihte gelin hamamlarının en azından amacının bu olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde daha çok eğlence ve biraz düğün öncesinde stres atmak amacıyla yapılan keyifli bir organizasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Gelin Hamamı İçin Mekân Ayarlama

Gelin hamamı için herhangi bir hamam gidilebildiği gibi öncesinde hamamla iletişime geçilip, özel rezervasyonda yaptırılabilir. Özel rezervasyon yaptırıldığında, o gün hamama yabancı kimse alınmaz. Ancak bunu yapmak yerine herhangi bir hamama gidilip, bir köşesinde kendi halinizde gelin hamamı da yapabilirsiniz. Hamamla görüşüp, rezervasyon yaptırdığınız gelin hamamı fiyatları biraz daha yüksek olacaktır. Sonuçta o gün sizden başka kimseyi almayacakları için fiyatı da buna göre belirleyeceklerdir. Bütçenize göre isterseniz hamamı tamamen kapatabilir isterseniz de herkesle birlikte gelin hamamı yapabilirsiniz. Tercih tamamen size kalmıştır ve gelin hamamınızı siz nasıl isterseniz o şekilde yapabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Sağlıklı Bir Cilt İçin Kore Cilt Bakımı

Kore cilt bakımı profesyonel olarak da uygulanabilen v
Devamını Oku

Lazer Epilasyona Başlamak İçin En Uygun Zaman

Lazer epilasyon uygulamaları için en ideal mevsim güneşin
Devamını Oku

En Etkili Masaj Çeşitleri Nelerdir?

Masaj bedensel ve ruhsal olarak rahatlamanızı sağlayan, yüzyıllardır
Devamını Oku

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir